SON DAKİKA.. TALİMAT VERİLDİ DEV ZAM YOLDA GELİYOR

Yeni yılda emekli zammı ne kadar olacak? Yıl sonunun yaklaşması ile birlikte emeklilere yapılacak zam oranı için Yeni yılda emekli zammı ne kadar olacak?

Yıl sonunun yaklaşması ile birlikte emeklilere yapılacak zam oranı için milyonlarca kişinin gözü emekli maaşı haberlerinde.
Asgari ücrete gelen yüzde 50 zam ile birlikte emekliler de büyük beklenti içerisinde.

İşte Bakan Bilgin'den son dakika emekli zammı açıklaması.

2022 Emekli zammı henüz belli olmadı. Emeklilere yapılacak zam oranı merak ediliyor. Gözler emekli zammı haberinde. İşte emekliler için son dakika açıklaması.

Biz Memur Sendikalarımız görüşmeler yaptık. Sonra sözleşmeyi yaptık bir konfederasyonumuzla orada vardığımız bir mutabakat var.
Birkaç husus var o da şudur: Eğer enflasyon bizim sözleşmemizde belirlediğimiz ücretin üzerine çıkarsa biz farkı vereceğiz. Bu farkı aynı zamanda bir sosyal transfer olacak düzeyde de gerçekleştireceğiz.

Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz.

Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız.

Çalışan memurlarımızın enflasyonun üzerinde bir sosyal transfer gerçekleştireceğiz.

GÖZLER ENFLASYON RAKAMLARINDA

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son verisine göre; enflasyon temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu.

Bir başka ifadeyle ikinci 6 aylık dönemin 5 ayında kümülatif yüzde 10.46'lık enflasyon rakamına ulaşıldı.

Geriye sadece aralık kaldı. Merkez Bankası beklenti anketine göre aralık için uzmanların enflasyon öngörüsü yüzde 3.37 seviyesinde.

Posta'nın haberine göre, buna paralel veya daha fazla bir artışla SSK ve Bağkur emeklilerinin ocak zammı yüzde 15-16'ya dayanacak. Yüzde 3.5'lik aralık enflasyonuyla son 6 aylık enflasyon yüzde 14.33 olacak.

Eğer aylık enflasyon yüzde 4.1 olursa zam yüzde 15'e, aylık enflasyon yüzde 5 olursa zam oranı yüzde 16'ya ulaşacak. Enflasyonun beklentileri aşması zam oranını daha yukarı çekecek

Popüler Haberler