YouTube nedir? YouTube ne demek? YouTube neye denir?

Konuyu Okuyanlar (0 kayıtlı üye )

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Her yıl dijitalle ilgili bir olgu uzmanlar tarafından öne çıkarılır. Söylemler genellikle aynıdır. Örneğin “bu yıl mobilin yılı olacak”, “bu yıl video içeriklerin yılı olacak” gibi… Aynı söylem YouTube için de dillendirilmeye başlandı. Özellikle 2016 itibariyle YouTube hem içerik üreticilerinin hem de markaların odağında… Bu sebeple yani gündemi yakalamak adına YouTube hakkında detaylı bilgiye sahip olmakta yarar var diye düşünüyorum. İşe, YouTube’u a’dan z’ye tanıyarak başlayacağız.
YouTube Tarihi
Video izlemenin yanında kişiler arası etkileşimi maksimum düzeye çıkaran popüler sosyal ağ YouTube; Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim isimli 3 eski Paypal çalışanı tarafından 2005 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Time dergisine göre, YouTube’un ortaya çıkmasında site kurucularının görüş farklılığı var. Burada anlatılmak istenen şu; Hurley ve Chen’e göre platform, Chen’in dairesinde yapılan bir akşam yemeği sonrası video paylaşımında yaşanılan sorunlardan ötürü çıktığını savunurken, Karim ise YouTube fikrinin Janet Jackson’ın canlı yayın kazasının ve 2004 Hint Okyanusu depreminin ardından çıktığını belirtiyor.
Youtube’un doğuşu 2005 yılının Şubat ayında , YouTube.com alan adının verilmesiyle başlıyor. Böylelikle yıllar içinde milyonlarca video yüklenecek olan siteye ilk olarak sitenin kurucularından Jawed Karim, “San Diego Hayvanat Bahçesi”nden bir video yüklüyor.
İlk YouTube Videosuİlk videonun yüklenmesinden yaklaşık 1,5 yıl sonra 9 Ekim 2006 tarihinde YouTube, 1.65 milyar dolar karşılığında Google tarafından satın alınmıştır. Bu durum Google tarihinde yapılmış en büyük satın alımlardan biridir. Bu yönüyle de YouTube sosyal ağlar tarihinde özel bir yere sahiptir.
Aynı yıl içerisinde YouTube’da HTML kod geliştirilerek kullanıcılara bazı kolaylıklar sağlanmıştır. Bunlardan biri kullanıcılar tarafından YouTube’a yüklenen videolara yapılan yorumların silinmesi özelliğidir. YouTube, içerik üreticilerine bu imkânı tanımıştır. Ağustos ayında ise videoları şikâyet etme özelliği geliştirilmiştir. Böylece etkileşim tüm yönleriyle sağlanmaya çalışılmıştır. Bunlara ek olarak benzer içeriğe sahip videolara daha kolay ulaşılabilmesi için “Kanallar” özelliği geliştirilmiştir.2007 yılının Ocak ayına gelindiğinde ise YouTube’un Google tarafından satın alınmasının sonuçları daha doğrusu avantajları ortaya çıkmaya başlamıştır. YouTube videoları “Google Video” aramalarında ön plana çıkarılarak YouTube için içerik üretilmesi teşvik edilmiştir.
2009 yılına girmeden YouTube’da işletmeleri ilgilendiren bir gelişme oluyor ve “Sponsorlu Video” özelliği kullanıma sunuluyor. Nisan ayında, en eski elektronik ödüllerinden biri olan “The Peadbody Ödülü”nü kazanan YouTube yükselişini sürdürmüştür.
Sürekli güncellemelerle hızlı bir şekilde kullanıcı sayısını arttıran YouTube, 2010 yılının Nisan ayında günlük 2 milyar görüntülemeye ulaşmıştır. Yine aynı yıl içerisinde YouTube için bir Chrome eklentisi yayınlanmıştır.
2011 yılının Ocak ayında YouTube, sosyal medya analizleri ile ön plana çıkan, Fflick isimli bir platformu satın alarak Nisan ayında telif hakkı konusunda çalışmalara başlamıştır. Bunun akabinde “Youtube Copyright School” özelliği duyurulmuştur. Bu sayede telif hakkı ihlalinde bulunan kullanıcılara online eğitimin verildiği sanal kursun tamamlanması zorunluluğu getirilmiştir.
2012 yılının Şubat ayında Google Plus profilleri, YouTube kanalında görülmeye başlamıştır. Yine aynı yıl içerisinde 500.000 işletmeye “ücretsiz reklam” desteği verilmiştir. Bu özellik sayesinde YouTube, işletmelerin de potansiyel müşteri bulabileceği bir pazarlama mecrasına dönüşmüştür. İşletmelere verilen teşviklerle markaların platforma alışmaları sağlamıştır.
2013 yılına girildiğinde YouTube’da taşlar iyiden iyiye yerine oturmuştur. Bunu rakamlarla görmek mümkündür. Her 1 dakikada yüklenen video süresinin 100 saate ulaştığı ve aylık ziyaretçi sayısının 1 milyarı aştığı bir platforma dönüşen YouTube dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar sıralamasında ilk 5’e girmeyi başarmıştır.
Çocuklar İçin YouTube
YouTube yalnızca işletmeleri ya da yetişkin kullanıcıları hedeflemiyor. YouTube için çocuklar da en az yetişkin kullanıcılar kadar büyük önem taşıyor. Bu maksatla YouTube, 2015 yılının Şubat ayında çocuklar için özel bir uygulama geliştirerek Google Play ve APP Store üzerinden yayınlamıştır.

2015’teki güncelleme bununla sınırlı değildir. Aynı sene oyun severler unutulmuyor ve “Youtube Gaming” adlı alt bir platform oluşturuluyor.
YouTube Nedir? YouTube Nasıl Kullanılır?
Youtube en temel anlamıyla kullanıcılarına videolarını yükleme ve diğer kullanıcıların yüklemiş olduğu videoları izleme imkânı sunan bir sosyal ağdır.
Video yükleme esnasında belirli kategoriler olsa da YouTube, içerik konusunda herhangi bir sınırlamada bulunmamaktadır. YouTube’da yalnızca yasalara uygun olmayan içerikler engellenmekte ve bazı içerikler için de 18 yaşından büyük olma zorunluluğu getirilmektedir. Bunun dışında telif hakkı ihlali taşımayan her video YouTube’a yüklenebilmektedir.
YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara .flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir.
Video klipleri izlemek için “Adobe Flash plug”ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320×240 pixele küçültülerek Flash Video Format‘a (.flv) dönüştürülmektedir. Mart 2008’de yüksek kalite olarak 480×360 piksel seçeneği eklenmiştir. Şu anda 720p, 1080p ve 4K mevcuttur. Bunlara ek olarak en son 8K görüntü kalitesinin sağlandığı videolar beta olarak kullanıma sunulmuştur.
AVI, MPEG veya Quicktime gibi video formatına sahip videolar kullanıcı tarafından YouTube’a en fazla 1 GB kapasitesinde yüklenebilmektedir.
YouTube’da kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca isteyenler kendi video klibini YouTube’a ekleyebilmektedir.

Bu mecrada yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları ve müzik videolarından oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyon civarında video klip izlenmektedir.
Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek silinmektedir. Ayrıca YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmektedir. Bununla birlikte kullanıcılar izledikleri video hakkında yorum yazabilmekte ya da like / unlike yaparak etkileşimde bulunabilmektedir.
YouTube, videolara HTML 5 özelliğini ekleyerek Flash Player‘a olan gerekliliği ortadan kaldırmıştır. Bu özellik sadece IE9, Firefox 4+, Chrome ve Opera tarayıcılarının güncel sürümünde mevcuttur.
Not: IE9, Windows XP’yi desteklememektedir. (Wikipedia)
YouTube Niye Önemlidir?
YouTube hem pazarlama hem de bilgi / iletişim mecrası olarak önemli bir noktadadır.
YouTube’u önemli yapan bir diğer unsur ise diğer sosyal ağlardan farklı olarak YouTube’da içerik üreticilerinin etkileşim ve abone karşılığında para kazanabiliyor olmalarıdır. Youtube bu yönüyle para kazandıran bir sosyal ağ olma özelliği taşır. Bu durum hem işletmeleri hem de kullanıcıları YouTube’da tutmayı sağlıyor. Böylece YouTube her yönüyle popülerliğini koruyabilmektedir.
Bunlara ek olarak YouTube’un video odaklı bir sosyal ağ olması ve internet kullanıcılarının video tabanlı içerikleri, görsel ve metin içeriklerine nazaran daha çok tüketiyor olması YouTube’u özel ve önemli kılıyor.
Youtube Terimleri
Her sosyal ağın kendine has bir kültürü, dili, üslubu, yapısı vardır. YouTube’un da kendine özgü bir dili vardır. Bu terimleri kısaca açıklamak gerekirse bunlar;
YouTuber (YouTube’çu): İçerik üreten ve bir kitleye sahip olan YouTube kullanıcısıdır.
Director (Yönetmen): Deneyimli film yapımcıları için kurgulanmıştır. Bu hesaba sahip üyelerin yükledikleri video boyutunda diğer videolara göre bir takım avantajlar vardır.
Musician (Müzisyen): Müzik eserleri bulunan sanatçılar ve şarkıcıları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Comedian (Komedyen): Mizahi video yapımcıları tanımlamak için kullanılır.
Guru (Uzman): İlgi alanına bağlı özgün video içerikleri üretenleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Reporter (Bildirici): Uygunsuz videoları rapor edenler için kullanılan terimdir.
 
Üst Alt