Youtube Kanalını Öne Çıkarmanın ve Büyütmenin Yolları

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Youtube, günümüzde birçok kişinin geçim kaynağı durumu haline gelmiştir. Kimi kişiler eğlence videoları çekerken kimi insanda bilgilendirici videolar çekip paylaşmaktadır. Paylaşılan bu videolar ile zamanla kanalları büyümekte ve reklam almaktadırlar. Oldukça popüler olan Youtube fenomenleri ise zamanla farklı projelerde sevenlerin karşısına çıkmaktadır. Youtube günümüzde kişilere hem para kazandırmakta hem de popüler yapmaktadır. Kuşkusuz tüm bunları elde etmek için uzun ve yorucu bir yoldan geçmek gerekir. Şimdi gelin birlikte Youtube kanalını büyütmenin ve öne çıkarmanın yolları listemizi birlikte inceleyelim.

Kanalınız Özgün Olsun
Youtube platformunda kanalınızı büyütmek için öncelikle özgün olması gerekir. Çekeceğiniz videolar kesinlikle bir yerden alıntı değil tamamen size ait olması son derece önemlidir. Zira kanalınıza gelen ziyaretçiler sizin özel olarak hazırladığınız videoları izlemek ister. Çalıntı bir video hem kanalınızı kötü duruma düşürecek hem de sizi hukuksal bir açıdan sıkıntıya sokabilecektir.

Kategori Belirleyin
Youtube kanalını büyütmenin yolları arasında kategori belirleme gelmektedir. Belirleyebileceğiniz bir kategori üzerinden videolar çekmek, izleyicilerin dikkatini çekme açısından son derece önemlidir. Örneğin yemek videosu çekip kanala yükledikten sonra o kanala teknoloji videosu çekip yüklemek hoş olmayan bir görüntüye ve kötü bir izlenime neden olacaktır. Bu sebepten ötürü bir kategori belirlemeli ve izleyici kitlesini o kategori üzerinden yakalamalısınız. Aktif olarak ve tek bir kategori ile çekeceğiniz videolar sayesinde kanalınızın kısa sürede büyüdüğünü görebileceksiniz.

Kanalda Aktif Olun
Aktif bir kanal Youtube platformu için önemlidir. Zira aktif olmayan bir kanal zamanla abone kaybedecektir. Belli bir düzen içerisinde çekeceğiniz videolar zamanla kanalınızın abone kazanmasına neden olacaktır. İzleyici aktif olan ve düzenli video yükleyen kanalları sevmektedir. Ayrıca videolara yapılacak olumlu ve olumsuz yorumlara, seviyeli bir şekilde cevap vermek sizin, izleyici kitlesini önemsediğiniz izlenimi oluşturacaktır. Mutlaka aboneleriniz ile sürekli temas halinde olunuz.

Sosyal Medya Büyümenin Anahtarı Olabilir
Çektiğiniz ve yüklediğiniz videoları mutlaka sosyal medya hesaplarından paylaşın. Sosyal medya üzerinden paylaştığınız videolar, yeni kişilerin dikkatini çekecektir. Bu sayede Youtube dışından’ da abone kazanabilirsiniz.

Reklamlarla Can Sıkmayın
Youtube kanalını büyütmenin yolları arasında reklamlar gelmektedir. İlerleyen dönemlerde kanalınıza alacağınız reklamlar sayesinde kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat bu reklamları videonun her dakikasında göstermeniz izleyici kitlesinin canını epey sıkacaktır. Bu tip durumlarda abone sayısında düşüş yaşanabilir. Mutlaka belli aralıklar ve düzenler içerisinde az miktarda reklam yerleştirmek sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Kanal Özelleştirmesi ve Kanal İçeriği
Youtube kanalınızın kapak fotoğrafı ve logosu son derece önemlidir. Hem kapak fotoğrafı hem de kanal logosunun özgün ve konuyla ilgili olması sizin açınızdan oldukça önemlidir. Youtube kanalınızda bulunan hakkımda kısmı son derece önemlidir. Burada kendinizden seviyeli bir şekilde bahsedebilirsiniz. Böylelikle kanala gelen ziyaretçiler hakkınızda bilgi sahibi olabilecektir. Çekeceğiniz videolarda mutlaka o videonun altına bilgiler yazın. Bu bilgiler hem izleyici hem Youtube açısından oldukça önemlidir.

Filigran oluşturmayı unutmayın. Videoların belli bölgelerinde çıkacak abone ol yazısı kişinin bilinç altına işlemektedir. Bu yöntemle, kişi videoyu beğenirse videodan çıkmadan kanalınıza abone olması sağlanır. Youtube kanalınızda bulunan kartlar önemlidir. Bu kart sayesinde videonun bitiminde sizin seçeceğiniz 4 farklı video küçük ekranlar halinde görünecektir. İzleyici bu kartlar sayesinde sizin hazırladığınız diğer içeriklere rahatlıkla ulaşabilecektir.

Oynatma Listesi Önemli
Oluşturacağınız oynatma listesi kişilerin kanalınıza abone olmasını sağlayabilir. Örneği bir oyun videosu çekiyorsunuz ve videonun konusu Football Manager kariyeri, daha sonra çekeceğiniz tüm Football Manager kariyeri videolarını o listede toplarsanız kullanıcı istediğini bulmuş olacaktır. İstediğini hızlı bulan kullanıcı muhtemelen kanalınıza abone olacaktır.
 
Üst Alt