Yer Sağlayıcı (YS) Belgesi Nasıl Alınır? Neler Gereklidir?

Alpagu

Ne mutlu Türküm diyene!
Administrator
Üyelik Tarihi
8 Ağustos 2020
Mesajlar
180
Beğeniler
76
Puanı
11
Ticaret: 0 / 0 / 0
Yer Sağlayıcı (YS) Belgesi Nasıl Alınır? Neler Gereklidir?

Merhaba arkadaşlar, birçok yerde araştırma yaptım ancak YS belgesi ile ilgili kesin bir açıklama yapılmamış. Kimisi yüzlerce lira ücretten bahsediyor kimisi artık alınmıyor diyor. Bunların hepsine bir açıklama getirmek istedim. Daha önce bununla ilgili bir konu açılmış ancak konuya ulaşılamıyor (yöneticilerimin dikkatine) ayrıca nelerin gerekli olduğu konusunda da tam bir açıklama yapılmamış eminim ki hala birçok arkadaşımızın aklında bu sorular mevcut. Umarım hepinize yararlı olur, saygılarımı sunarak başlıyorum:

1-Yer sağlayıcı belgesi almam neden gereklidir?
Cevap için bakınız : Link

2-Bu belgeyi nasıl alabilirim?
Öncelikle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının https://faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/ adresinden kendinize bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra, Yer Sağlayıcı Belgesi için gerekli olan linke tıklayıp online başvurunuzu yapıyorsunuz. Online başvuruyu yaptıktan sonra ek olarak bir dilekçe linki var bu dilekçeyi bilgisayarınıza indirip çıktısınız alın daha sonra gerektiği gibi doldurun. Ayrıca yaptığınız başvurunun da çıktısını alın ek olarak da dilekçeyi ekleyip, TİB'in sitesinde size vermiş olduğu adrese postalamanız yeterli olacaktır. Daha sonra onay bekleyeceksiniz, bu yoğunluğa göre değişmektedir. Ortalama olarak 10-20 gün içerisinde size bilgilendirme gelecektir.

3-Vergi levhası olmadan alabilirmiyim?
Evet alabiliyorsunuz arkadaşlar. Vergi numaranız olarak TC Kimlik numaranızı girmeniz yeterli oluyor. Ancak vergisiz satış yapmanız yasalara aykırıdır. Bu noktada iş sizin vicdanınıza kalıyor. Tabiki vergisiz satış yapmak müşteri potansiyelinizi de oldukça düşürecektir.

Ek olarak, eğer vps yada reseller hesabınız varsa ve bunun üzerinden satış yapıyorsanız, aldığınız vps yada reseller hizmeti veren şirketin faaliyet belgesi varsa ve yasadışı paylaşımları ve her türlü konuyu sizin adınıza denetliyorsa (Yani sizin yapmanız gereken müşteri kontrollerini ve size düşen tüm yasal takip görevlerini sizin yerinize şirketiniz yapıyorsa) bu belgeyi almak zorunda değilsiniz. Şirketinizle görüşüp onların yer sağlayıcı faaliyet belgesini kullanıyorsunuz.

Bahsettiğim gibi arkadaşlar yer sağlayıcı faaliyet belgesi için vergi levhası almanız şart değil, ancak vergi levhanız olmadan vergisiz satış yapmanızda yasal değil. Burası tamamen size ait bir karar.

4-Vergi levhası alacak durumunuz yok ne yapabilirsiniz? (Herhangi bir ofis kiralama şansınız yoksa.)
Bunun için de devletin size sunduğu bir fırsat daha var arkadaşlar. Ülkemizde tam olarak oturmamış olsada Home-Ofis sistemi yavaş yavaş yapılanmaya başladı. Home-Ofis ile ilgili çok ayrıntılı bilgi verebilme şansım yok çünkü hukukçu değilim. Ancak bildiğim kadarıyla anlatabilirim. Bunun için evinize herhangi bir odayı (kendi odanızda olabilir) ev sahibinden kiralıyorsunuz. Yani ev babanızınsa babanızla notere gidip odayı kiraladığınıza dair belgeler hazırlatıyor ve imzalıyorsunuz. Babanızın kiracısı olarak görünüyorsunuz ve o oda da sizin ofisiniz oluyor. Bu odayı ofis olarak gösterip vergi levhası alabilirsiniz bu şekilde masrafınız biraz daha azalacaktır en azından her ay kira ödeme gibi bir derdiniz olmayacak. Ancak odanızı da ofis gibi düzenlemeniz gerekmektedir. Çünkü vergi dairesinden ofisinizi kontrol etmek için memurlar gelecektir ve onay almanız gerekecektir.

5-Herhangi bir ücret alınıyor mu? Hala alabilirmiyiz?
Hayır arkadaşlar kesinlikle ücret talep edilmiyor. Ayrıca hala da alabilirsiniz ancak yoğunluğa göre onay süresi değişebiliyor. Onaylanacağı da kesin değildir. Bilginize sunarım.

Umarım size yardımcı olabilmişimdir, atladığım yada yanlış paylaştığım bir konu olduysa hepinizden özür dilerim. Kafanıza takılan herhangi bir soru varsa da buradan sorabilirsiniz arkadaşlar elimden geldiği kadarıyla açıklamaya çalışırım.

Hepinize iyi çalışmalar, iyi satışlar dilerim. Yasal bir şekilde güvenli online alışverişe tam destek

Diğer bilgi : https://faaliyet.tib.gov.tr/yetbel/
 
Üst Alt