Türkiye'nin İlk Unicorn Şirketi PEAK

Konuyu Okuyanlar (0 kayıtlı üye )

FuNCTioN

Kategori Moderatörü
Üyelik Tarihi
10 Ağustos 2019
Mesajlar
30
Beğeniler
23
Puanı
11
Ticaret: 0 / 0 / 0
Türkiye'nin ilk unicorn (Milyar dolarlık girişim) şirketi Türk oyun şirketi Peak oldu. Peak 1,8 Milyar USD karşılığında ABD oyun devi Zynga tarafından satın alındı.

Yapılan anlaşmaya göre 1,8 Milyar USD'lik anlaşmanın 900 milyonluk kısmı nakit , kalan 900 milyonluk kısmının ise hisse olarak verileceği bildirildi.

Sadece 10 yıl önce kurulan Peak Games 2017 yılında bünyesinde bulunan Kart oyunlarını 100 Milyon USD karşığında yine Zynga'ya satmıştı.

Peak ve Zynga anlaşmasını değerlendiren Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü şunları söyledi:

“10 yıl içinde global mobil oyun sektörünün devlerinden birini Türkiye'den ortaya çıkardık. Bu hem Peak hem de ülkemiz adına gerçekten gurur verici. Büyümemizi, ilerlememizi ve yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik. Bize olan yaklaşımları ve güvenleri ile gerçekten upuzun bir yolculuğa çıkabileceğimize inandığımız Zynga'nın bu stratejik birliktelik için en doğru şirket olduğuna inanıyoruz. Yaptığımız anlaşma en temelinde Peak'in bütün ekibine, yaptıklarına ve yapacaklarına olan güvenin ve Peak'in potansiyelinin bir göstergesi. Mutluyuz, gururluyuz ama en çok da bundan sonra başaracaklarımız için heyecanlıyız.”
 
Üst Alt