Seo Uyumlu Makale Nasıl Hazırlanır? Rehber #1

SeoPron

seopron.com
Moderatör
Üyelik Tarihi
19 Ekim 2020
Mesajlar
69
Beğeniler
21
Puanı
11
Ticaret: 0 / 0 / 0

SEO Uyumlu Makale – A’dan Z’ye Kaliteli İçerik Rehberi​

SEO çalışmalarının altın anahtarı, SEO ajanslarının ve uzmanlarının biricik sevgilisi, Google’ın can dostu SEO Uyumlu Makale için, size internette görüp görebileceğiniz en zevkli ve en dolu dolu içeriğini hazırladık. Başından sonuna, yani alfabesini en baştan sindire sindire öğreneceğimiz bu içerikte, aklınıza takılan tüm seo uyumlu makale sorularına en güncel ve en kolay anlaşılır haliyle yanıt bulabileceğinizi umuyoruz.

Rehber içeriğin hemen başında belirtmek isteriz ki; kaliteli içerik oluşturmak için yapacağınız araştırmaları, daima yazılı içeriklerin bulunduğu kaynaklardan faydalanarak yapın.
Görsel tarzda anlatım, her ne kadar hafızanızda yer edinse de, örneklerin bizzat üzerinde uygulandığı bir içeriği incelemek pratikte çok daha faydalı olacaktır sizlere.

En başından demiştik; İçerik Nedir?​

Günümüz dijital ortamında, İçerik Kral’dır. Yazılısından seslisine, görselinden görüntülüsüne internet ortamında varıyla yoğuyla her şey içeriktir! Fakat bunların milyarları hatta trilyonları bulan sayılarla birbirinin benzeri, ya da birebir kopyası halinde karşımıza çıkması bizleri “ nitelik “ arayışına yöneltti.
Nitelik, aynı zamanda beraberinde özgünlüğü de getirdi. Yani, bir içerik hem nitelikli hem de özgün ise gerçekten “ Kral “ ünvanını sonuna kadar hak ediyor demektir.

Yazılı içerik alanında ise, gerçekten “ Kral “ arıyorsanız, ona da kısaca Seo Uyumlu Makale diyebilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?​

Bu konuda araştırma yapan birçok arkadaşımız, aslında direkt olarak teknik bilgi bombardımanına tutulduğu için, anlamakta ve sonrasında pratiğe dökerken biraz sorun yaşayabiliyorlar.

O yüzden, standart içeriklerden farkını en anlaşılır şekilde belirterek başlamakta fayda var:

  • Google açısından, diğer içeriklerle arasında kalite farkını gösteren yapıya sahiptir. Arama motorlarının örümcek diye tabir edilen bot yazılımları, bu tarz içerikleri diğerlerine nazaran daha kolay tarayıp, verilerini işleyebilmektedir.
  • Diğer düz içeriklerle arasındaki en büyük farklardan biriside, ziyaretçiyi tam olarak aradığı bilgiye ulaştıracak nitelikte olmasıdır. Bu niteliğinden dolayı gelen bir özelliktir. Zira seo uyumlu makale yazarken sadece şeklen değil, içeriğin detayına ve okuyucuya verdiği bilgisine de son derece özen gösterilir.
  • SEO Uyumlu Makale hazırlamak, başta web sitelerinin arama motorları üzerinde anahtar kelime bazlı yükselmesinde etkilidir. Alacağınız SEO hizmetleri dâhilinde, web sitenizdeki teknik sorunların çözümü ve içeriklerinizin bu kalitede yayında olması sizleri rakiplerinizden her zaman birkaç adım öteye taşır.
Kısaca, yazar açısından tercih edilen olmak, alıcı açısından arama motorlarında hedeflediği sıralamalara ve ziyaretçi kitlesine ulaşabilmenin parolasıdır seo uyumlu makale.
Fakat her yazar veya içerik oluşturucu bu konuda “ En iyisini ben yazarım!” iddiasında olsa da, çoğu zaman abartılan veya önemli noktalarda atlanan kısımlar olmuyor değil.

Gelelim, en başından itibaren hem teknik hem de akıcı ve okunabilitesi yüksek bir içeriğin, SEO uyumlu şekilde nasıl yazılacağına.

  1. İçerik yazarlığı için, yazılacak içeriğe hâkimlik, araştırma ve düzenleme esastır.​

Nitelikli İçerik Temelleri​

İçerik, kraldır.” sözü, web dünyasında bir mottodur. Hatta son zamanlarda içerik konusunda çeşidi ne olursa olsun, orijinal ve özgün olması kadar değerli başka bir web argümanı yoktur diyebiliriz. Bu nedenle, seo uyumlu makale yazmanın ilk şartı kesinlikle özgün yani benzersiz olmasıdır.

1- Özgünlük:

Özgün bir içerik, özellikle arama motorları gözünde benzersizliği açısından son derece önemlidir. Google, yeni algoritma güncellemelerinin tamamını artık nitelikli ve özgün içerik standartlarını baz alarak yapıyor. Bu da, içeriğin benzersizliği konusunda hem yazana hem de sitesinde kullanana sorumluluklar yüklüyor. Kopya içerik, özellikle diğer web sitelerinden izinsiz alarak yayınlanıyorsa, bu yeni eklenen web sitesine faydadan çok zarar getiriyor. Hem arama motorları sıralamalarınızda keskin düşüşlere, hem de ziyaretçi sayınız ve sayfada kalma süreleri açısından sizi muhtemelen en kısa sürede internetin tozlu raflarına kaldıracaktır.

2- Okunabilirlik:

Bu şartı yerine getirebilmek için, öncelikle noktalama işaretlerini doğru ve yerinde kullanma alışkanlığı edinmemiz gerekir. Noktalama işaretleri sayesinde, yazının karşı tarafa tam olarak yansıtmak istediğini gereğinden fazla kelime kullanmadan veya açıklamalara girişmeden vermemiz son derece basit. Okunabilirlik, noktalama işaretlerinin kullanımında dikkat etmemiz gerektiği kadar; okuyucuya basit kelimeler ve düzenli cümleler sunarak sağlanabilir.

3- Hâkimiyet ve Yetkinlik:

İçerik yazarları, elbette yazdıkları her konu hakkında en ince detay ve ayrıntılarına kadar bilgi sahibi olamazlar. Rutin gündem konuları veya içerik kategori dahi olsa, kaleme alacakları içerikler hakkında ön araştırma hazırlığı yapmaları kesinlikle önemli. Mesleki uzmanlık derecesinde olmadığı sürece, internet üzerinden ve özellikle güvenli kaynaklardan edineceği bilgileri ön hazırlık için derlemeye dikkat etmeli. Bu bilgilerin, farklı kaynaklardan derlenmesi yazarın kendi yorumu ile özgün şekle sokabilmesi açısından da son derece önemli. Belirli kalıplara bağlı kalmak yerine, bilginin doğruluğundan sapmadan kendi yorumu ile yeni bir metin hazırlaması çok daha faydalı olacaktır okuyucular için.

4- Sıralı Düzenleme:

Her okuyucu elbette, aradığı bilgiye bir an önce erişmek ister. Makale yazımının 3 ana bölümü olan Giriş – Gelişme - Sonuç kısımlarında da, okuyucuyu sabırsızlandırmadan şu şekilde bir düzenlemeye gitmek en iyi seçim olacaktır. Giriş bölümünde, içeriğin yazılış sebebi ve bu içerikte okuyucunun neleri bulabileceğini anlatın. Gelişme bölümü, içeriği okuyan için aslında en önemli alandır. Buradan bilgi, bilginin açıklaması yer almalıdır. Okuyucuyu, aradığı bilginin yanı sıra, aklında soru işareti bırakmayacak şekilde de aydınlatılması çok verimli bir gelişme bölümü için şart. Sonuç bölümünde ise, içeriğin okuyucuya neler kazandırdığı konusunda daha keskin mesajlar yer almalı. İçeriğin bütünü göz alındığında, sonuç bölümü okuyucunun ne içim burada olduğunu ve sonuç olarak içerik sayesinde nelere sahip olduğunu net mesajlarla karşıya aktarmalı.

İçerikte Tekniğin Temelleri

Oluşturulacak SEO Uyumlu içerikler için dikkat edeceğiniz bazı teknik konular, Google arama motorunun özellikle bu alanda çok dikkat edilmesini bizzat bloglarında, resmi hesaplarında ve sosyal medya paylaşımlarında paylaştığı detaylar aslında. Her ne kadar, bazı uzmanlar tarafından farklı görüşlerle yorumlansa da, özellikle deneyime ve mantığa en uygun teknik detayları aşağıda bulabilirsiniz.


İkinci bölüm burda :)
 
Üst Alt