İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Konuyu Okuyanlar (0 kayıtlı üye )

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0

1-Windows İşletim SistemiMicrosoft firması tarafından ilk olarak MS-DOS ismiyle piyasaya sürülen daha sonra Windows adını alan ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir.

Kolaylıkla öğrenilebilir bir işletim sistemidir. Bu kolaylık Windows´a, bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olmasını sağlamaktadır. Bu konudaki en büyük rakibi Linux işletim sistemidir.Windows İşletim Sistemi ÇeşitleriWindows 1.0 (1985)

Windows 2.0 (1987)

Windows 3.0 (1990)

Windows 95 (1995)

Windows 98 (1998)

Windows ME (2000)

Windows XP (2001)

Windows Vista (2007)

Windows 7 (2009)

Windows 8 (2012)

Windows 8.1 (2014)

Windows 10 (2015)2-MacOS (Apple OS X) İşletim SistemiMachintosh İşletim Sistemi, Apple'ın üretmiş olduğu kişisel bilgisayarları içerisinde kullanılmakta olan gelişmiş bir işletim sistemidir. İlk olarak Apple'ın kişisel bilgisayarı olan Machintosh ile birlikte 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar farklı sürümlerle gelişimini devam ettirmiştir. Hala günümüzde kullanılmaktadır.3-UNIX İşletim SistemiUnix, Brain Kernighan tarafından icat edilen ve MULTICS ekibinin üyeleri tarafından Bell Labrotuvarlarında 1960'lı yılların sonuna doğru geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Genellikle komut satırları yazılarak kullanılır. Unix işletim sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuştur.4-Linux İşletim SistemiLinux işletim sisteminin ismi, tasarlayıcısı olan Linus Torvalds’tan gelmektedir. İlk kez 1991 yılında adını duyurmuştur. Bir çok açık kaynak kodlu işletim sisteminin temelini oluşturan Linux virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemi olarak bilinmektedir. Linux'un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft'tur.5-Pardus İşletim SistemiTUBİTAK bünyesinde Linux işletim sistemi temel alınarak geliştirilmiş yerli bir işletim sistemidir. Hızlı kurulabilen, kolay kullanılabilen, çoklu dil desteği sunan bir işletim sistemidir. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır.6-Android İşletim SistemiGoogle şirketi ile farklı bir çok geliştiricinin birlikte piyasaya sürdüğü Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılımdır. Günümüzde milyonlarca android yazılım bulunmatadır. Google Play Store ise Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazasıdır. Son verilere göre dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.7-iOS İşletim SistemiApple firmasının Mac OS İşletim Sistemini temel alarak iPhone marka akıllı telefonlar, iPad marka tabletler ve iPod Touch için ürettiği mobil işletim sistemidir. Günümüz teknolojisinin lüks ve gelişebilirliği üzerine takip edilmesi güç yenilikler ortaya çıkaran; birbiriyle yarışan teknolojik yazılımlar içinde baş başa giden iOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim işletim sistemidir.
 
Üst Alt