İlk Kadın Pilot Kimdir

Alpagu

Ne mutlu Türküm diyene!
Administrator
Üyelik Tarihi
8 Ağustos 2020
Mesajlar
180
Beğeniler
76
Puanı
11
Ticaret: 0 / 0 / 0
İlk Kadın Pilot Kimdir?
İlk Kadın Pilot; Sabiha Gökçen
İlk kadın pilot, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olan, 1913 Bursa doğumlu, Türk asıllı Sabiha Gökçen’dir. Okuma isteğiyle dolup taşan Gökçen, bu isteğini gözler önüne sererek devam ettirdiği için, Gökçen’in ailesi öldükten sonra Atatürk bunu görmüş, onu, diğer sekiz manevi kızı ile birlikte kendi himayesi altına almıştır. Kendisine bu soyadını, henüz havacılıkla ilgisi olmadığı yıllar olan, 1934 yılında, soyadı kanununun çıkarılması ile birlikte Atatürk vermiştir.
Bu yılın ardından Gökçen, 1935 yılında, Türk Hava Kurumu’nun, Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girmiştir. Yanında yedi erkek ile birlikte gönderildiği Kırım Rusya’da, eğitimini aldığı yüksek planörcülük eğitimlerini tamamlamıştır. Yaklaşık olarak bir yıl sonra, 1936’da aldığı özel eğitimler neticesinde, Eskişehir’de askeri pilot olmaya hak kazanmıştır. Ardından, 1937 yılında, Türk Hava Kurumu İftihar madalyası verilerek, askeri uçuş brövesi almıştır.

Dünya Tarihine Adını Yazdıran Yirmi Havacıdan Biri; Sabiha Gökçen
Sabiha Gökçen, genel kültür açısından çok büyük üne sahiptir. 1938 yılında, Balkan Devletlerinin kendisine gönderdiği davet neticesinde oraya giderek Balkan turu yapmıştır. Bir süre sonra Türkiye’ye döndüğünde, Türk Hava Kurumu Türk Kuşuna Başöğretmen olarak atanmasının ardından, bu görevini 1955’e kadar layıkıyla yerine getirmiştir. 1953 yılında ve 1959 yılında, yine davet üzerine Amerika Birleşik Devletlerine gittiğinde, orada, Türk toplumunu ve Türk kadınını gururla tanıtmıştır. 1996 yılında, Dünya tarihine adını yazdıran yirmi havacıdan biri olarak seçilmiş, havacılık kariyerinde en büyük ödülü almıştır. Bu ödül, Amerikan Hava Kurmay Koleji’nden mezun olduktan sonra düzenlenen bir törenle verilmiştir. Burada, Kartallar Toplantısı’na katılmasına onur konuğu olarak katılmış, Maxwell Hava Üssü’ndeki törende aldığı bu naçizane ödülle, ilk ve tek kadın havacı unvanına erişmiştir.
Sabiha Gökçen, başarılarının ardından son uçuşunu, 1996 yılında, Falcon 2000 uçağıyla, Fransız pilot Daniel Acton ile birlikte, 83 yaşında gerçekleştirmiştir

Gururumuz olan Sabiha Gökçen Tekrar tekrar saygıyla anıyoruz. Bizlere güzel bilgiler güzel bir tarih bırakmıştır Ve Kadınlarında neler yapabileceğini göstermiş bulunmaktadır. Her bayan’da isterse neler yapabileceğini görebilecektir. Azim sabır ve istek olduktan sonra herşey olabilir
sabiha-gokcen-kimdir.jpg
 
Üst Alt