Genel Backlink İpuçları (Açık Paylaşım)

Konuyu Okuyanlar (0 kayıtlı üye )

XenYt

Paylaşım Ekibi
Üyelik Tarihi
25 Ekim 2020
Mesajlar
24
Beğeniler
3
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Bu başlıkta ilk olarak eskiden yazmış olduğum bilgilerden derleyip ben ipuçları vereceğim, devamında herkes tecrübesine dayalı, bilgisine dayalı paylaşım ve insanları aydınlatmak adına bilgi, ipucu, tartışma konusu veya herhangi bir küçük öneri sunabilir.


* İçeriğin Aynı Olması:
Sitenizin içeriği ile aynı içerikte olan sitelerden link almak önemlidir. Çünkü bir nakliyat sitesinin cep telefonu sitesine verdiği link ile cep telefonu sitesinin cep telefonu sitesine verdiği link farklı etki gösterir. İçerik aynı olursa alıcağınız verim daha fazla olur.

* Dışa Link Çıkışı:
Dışa link çıkışı fazla olan siteden aldığınız linkin etkisi daha az olur. Link çıkışı ne kadar az olur ise size göndereceği verim o kadar fazla olur. Link alırken aldığınız sitenin link çıkışına dikkat etmelisiniz.

* Kalite:
Link alacağınız sitenin kaliteside çok önemlidir. Link alacağınız sitenin hitine, alexa durumuna dikkat etmelisiniz. O sitenin özgün (çalıntı içerik olmaması) bile sizin alacağınız verimi etkiler. Link alacağınız site ne kadar kaliteli olursa o kadar yararlıdır. (Kaliteli kavramı tabiki kişiden kişiye biraz değişiklilik gösterebilir; fakat alexa, hit ve içeriğine göre anlayabilirsiniz.) Link çıkış sayısı çok fazla olan sitelerden kaçının, bir pasta ne kadar bölünürse o kadar az pay kalır size.

* Google Durumu:
Link alırken hedeflediğiniz kelimede üst sıralarda olan sitelerden almanız hedeflediğiniz kelimede üste çıkmanız yardımcı olacaktır. Mesela "video" kelimesinde google da yükselmek istiyorsanız (google.com.tr ye göre yazacağım çünkü çoğu kişinin Türkçe web-sitesi bulunmaktadır). Google.com.tr de "video" veya "videolar" diye aratıp o kelimede güzel yerlerde olan kaliteli sitelerden almanız sitenizin yükselmesine yardımcı olacaktır. Google da sandbox ta olan, banlı olan, badware de olan sitelerden link almanız yarar değil zarar olacaktır.

* Baclink Herşey Değil:
- Yeni sitenize aşırı backlink kasmayın.
- Link alırken veya karşılıklı link değişiminde sitenize eklediğiniz linklere dikkat edin. Sitenize adı_ılt, spam, w4rez yani illegal barındıran sitelerin linklerini ekliyorsunuz. Sitenizin dışa önerdiği linkler yani backlink verdiği sitelerin kalitesi de önemlidir.
- İllegal sitelere linkinizi ekletmeyin. Düzgün ve kaliteli bir site yapmak ise amacınız illegal sitelerden alacağınız backlink size zarar verir. Her zaman legal olmak en sağlıklısıdır.


Şahsi düşüncem: Link alırken veya edinirken doğal yollaymış gibi gösterilmesine özen gösterin. Ayrıca pagerank değeri en son bakacağınız kriterlerden biri olsun.

Not: Backlink herşey değildir. Backlinki doğal yollarla da elde edebilirsiniz. Kaliteli, düzgün, özgün bir içerikle insanlar sizin linkinizi karşılıksız yararlı olduğu için yayınlayabilir. Kalite üstüne kurulu bir site yapın geç olsada kazanın siz olursunuz.
 
Üst Alt