Bitcoin’deki Düşüşün Sebebi Mt. Gox Mu?

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
2014 yılında hack’lenen ve o dönem BTC fiyatının 1000 dolardan 300 dolara düşmesine sebep olan Mt. Gox’un artçı etkileri sürüyor. Piyasada birçok haber kaynağı BTC fiyatının bu yıl 6 bin dolara düşmesini Mt. Gox emanetçisinin panik yaparak 400 milyon dolar değerinde bitcoin’i satmasına dayandırıyor.
Söz konusu ismin Nobui Kobayashi olduğu belirtiliyor. Kobayashi’nin, batan borsanın alacaklılarına ödeme yapmak amacıyla 35,000’in üzerinde bitcoin ve 34,000 bitcoin cash sattığı belirlendi. Satışlar bir borsa üzerinden gerçekleşti ve her satış bitcoin’in fiyatını aşağıya çekti. Mt. Gox’un o zamanki CEO’su Mark Karpeles transferlerin Aralıktan Şubata kadarki süreçte yapıldığını doğruladı.

Girişimci Alistair Milne bitcoin’in 5900 dolara düştüğü 6 Şubat’tan bir gün önce Kobayashi’nin borsaya 18,000 BTC transfer ettiğini bildirdi. Matt Odel ise Kobayashi’nin o gün düzenlenen alacaklılar toplantısında alınan karar doğrultusunda satış yaptığını bildirdi ve Twitter’da şu yorumu yaptı:

“(Emanetçiler) panikledi ve en düşük fiyattan satış yaptı. Piyasa da bu fiyatı yedi.”

FBI Mt. Gox olayını soruşturmaya devam ederken, BBC’ye bağlı Radio 4’te yayınlanan bir programın yaptığı resmi olmayan araştırmaya göre Londralı Always Efficient LLP şirketi, Tokyo merkezli borsadan hack’lenen paraların işlenmesinde aracı oldu. FBI soruşturmasında da ismi geçen şirketin “paravan” olarak kullanılmış olabileceği ve Londra merkezliymiş gibi görünmesine rağmen “adresinin farklı şirketler tarafından paylaşıldığı” belirtiliyor.

Zamanının en büyük borsası Mt. Gox’un 2014’te hack’lenmesi sonucu borsadan 850,000 BTC çalınmıştı. Bu olay piyasada büyük yankı uyandırmış ve bitcoin fiyatı tarihi bir düşüş yaşamıştı. Parası çalınan kullanıcılara ödeme yapma çalışmaları ve borsaya yönelik cezai soruşturma sürüyor.
 
Üst Alt