Adsense Neden Ret Verir?

Konuyu Okuyanlar (0 kayıtlı üye )

ares16

Paylaşım Ekibi
Üyelik Tarihi
15 Aralık 2020
Mesajlar
18
Beğeniler
3
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Adsense Neden Ret Verir?

Sitenizi kurdunuz, tüm düzenlemeleri yaptınız, içerikler yüklendi ve Google Adsense başvurusu ile pata kazanmaya hazırsınız. Ancak Google bu başvurunuzu reddederse hayallerinizi biraz ertelemek gerekebilir. Google Adsense reklam gelirleri web site sahiplerinin en büyük geliridir. Böyle bir gelirden vazgeçememek gerektiği için sitenizin eksikliklerini gidererek yeniden başvuru yapmalısınız. Peki, Google bu başvuruları neden reddeder? Bu sorunun cevaplarını ve sitenizi karşılaştırarak sorunu bularak kolayca çözebilirsiniz.

Google Adsense Başvurusu Kaç Günde Onaylanır?

Google Adsense başvurusu yaptıktan sonra Google tarafından incelemeler yapılacak ve gerekli hususlar incelenir. Tüm incelemeler yapıldıktan sonra ise kullanıcılara dönüş yapılır. Google Adsense başvurusu kaç günde onaylanır diyenler için en az 2 gün diyebiliriz. Bu süre 2 haftaya kadar uzayabilecektir. Beklediğiniz süre Google’dan gelen kabul ya da ret cevabı ile sona erecektir. Eğer Adsense başvurunuz reddedilirse sebepleri ve çözümleri şunlar olabilir.

Yetersiz İçerik

Adsense başvurusu için hızlı davranmak yeterince içerik olmadan başvuru yapmaya neden olabilir. Bu yüzden sitenizdeki içerik sayısı ve içeriklerin ilgili olması çok önemlidir. Daha hızlı onay almak için daha fazla içerik yüklemeye, site ziyaretçi sayısını arttırmaya çalışın. İçeriğin türü, devamının gelebiliyor olması, sitenin konusuna uygun olması gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Sitenizdeki kategorilerin her birinde mutlaka içerik olmalıdır.

Adsense ret vermesi için diğer bir sorun ise sitede yer alan içeriklerin özgün olmamasıdır. Kopya, derleme, yeniden yazma gibi içerikler özgün olarak değerlendirilmez. Bu nedenle yayınladığınız içeriklerin tamamen özgün olması çok önemlidir.

Google Politikalarına Uygunsuzluk

Google Adsense onayı almak için Google tarafından belirlenen kriterlere sitenizin uygun olması gerekir. +18, full program, telif engeli olan film dizi izleme gibi konulardaki siteler adsense onayı alamayacaktır. Adsense başvurusu yapmadan önce site içeriğinin yasal olduğuna dikkat etmelisiniz.

Ziyaretçi Trafiğinin Düşük Olması

Adsense başvurusu yapmadan önce sitenizdeki ziyaretçi trafiğinizi yeterli düzeye taşımanız gerekir. Ama bu trafik organik olarak sağlanmalıdır, hit programları kullanılmamalıdır. Ziyaretçi çekmek için çok sayıda doyurucu içerik, sosyal medyayı aktif kullanım, seo kurallarına uygunluk gibi kirterlere uyulmalıdır. Adsense neden red verir sorusunun en sık yanıtı genelde budur. Sitenizin ziyaretçi trafiğinin belirli bir düzeye gelmesini bekleyin. Adsense başvurunuzu daha sonra yapın. Başvuru yaparken biraz sabrederseniz olumlu yanıt alma ihtimaliniz daha yüksektir.

Diğer Firmalara Ait Reklamlar

Adsense başvurusu yaparken sitenizde başka firmalara ait reklamlar olmamalıdır. Sitede sıklıkla çıkan reklamlar, sürekli açılan pop uplar nedeniyle ret verilir. Bu nedenle Adsense başvurusu yapılırken sitede diğer firmaların reklamı olmamalıdır. Başvurunuz onaylandıktan sonra isterseniz diğer platformlardan da reklam alabilirsiniz.

Reklamlar İçerikten Fazla Olmasın

Sitenizin temasını seçerken, tasarımını yaparken reklamlar ile içerikler uyumlu olmalıdır. Reklamlar içerikten çoksa, sitede gezinirken içerik okurken reklamlar rahatsız ediyorsa yine adsense başvurusu reddedilecektir. Site tasarımı yaparken mutlaka reklamların daha az içeriklerin daha fazla olması sağlanmalıdır. Ziyaretçiler sitede gezinirken reklamlar engel olmamalıdır.

Siteye reklamlar yerleştirilirken de doğru şekilde yerleştirilmelidir. Reklam boyutları farklı boyutlarda olmalıdır ve ekranın çevresine yerleştirilmelidir. Sayfanın ortasında yer alacak reklamlar ise şerit gibi ince olmalı ya da içerikleri birkaç paragraftan sonra kesmelidir.

Google Adsense neden ret verir sorusunu sizin için cevapladık. Ret verme nedenleri ve çözümleri nelerdir, Adsense onayı almak için ne yapmak gerekir gibi tüm detayları paylaştık. Eğer bu sorunların çözümünü bulursanız Adsense onayı almak çok daha kolay olacaktır. Adsense onayını ne kadar erken alırsanız sitenizde o kadar erken kazanmaya başlarsınız.
 
Üst Alt