Ad Manager ile reklamcılığa giriş

Fekeli

Entrepreneur
olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
7 Mayıs 2019
Mesajlar
605
Beğeniler
312
Puanı
91
Ticaret: 0 / 0 / 0
Google Ad Manager; web sitelerinde, mobil web sayfalarında, mobil uygulamalarda, oyunlarda veya bunların kombinasyonunda yayınladığınız reklamların yönetimini kolaylaştıran kapsamlı bir barındırılan reklam sunma platformudur. Ad Manager, birden çok ekranlı kitleler için reklamlarınızı yönetmenizi sağlayacak, aşağıdakileri içeren eksiksiz bir araç seti sunar:

  • Tüm reklam ağları, uygulamalar, oyunlar ve sitelerinizi trafiğe eklemek için tek bir merkezi yer.
  • Doğrudan reklamverenlerinize kaç gösterim satabileceğiniz konusunda daha iyi fikir edinmenizi sağlamak için gelişmiş öngörme özelliği.
  • Google AdSense ve Google Ad Exchange'in diğer ağlarla gerçek zamanlı rekabet etmesine olanak tanıyan toplam gelir optimizasyonu. Böylece, her reklam gösterimi için en fazla geliri elde edebileceksiniz.
Ad Manager ağınız

Ad Manager'da oturum açtığınızda belirli bir ağda oturum açarsınız. Çoğu yayıncı, içeriklerinin tamamında tüm reklamlarını yönetmek için tek bir Ad Manager ağı kullanır. Ad Manager ağınızda envanterinizi tanımlarsınız, reklam kampanyalarınızı oluşturup yönetirsiniz ve bunlarla ilgili raporlar oluşturursunuz.

Ad Manager, reklamları nasıl yayınlar?

Ad Manager'da oluşturduğunuz ve reklam birimi olarak adlandırılan her envanter parçası bir veya daha fazla kampanya tarafından hedeflenebilir. Bu reklam birimleri, içeriğinizdeki reklam sunmak istediğiniz alanları temsil eder.

Ad Manager, her bir reklam birimi için HTML veya JavaScript kodunun snippet'leri olan reklam etiketleri oluşturur. Bu etiketleri web sayfalarınıza ve mobil uygulamalarınıza yerleştirirsiniz. Bir kullanıcı içeriğinizi ziyaret ettiğinde etiketler her bir reklam birimini tanımlar ve Ad Manager'dan reklam ister.

Ad Manager, oluşturduğunuz kampanyalar arasından her bir reklam isteği için en iyi reklamı seçip yayınlar ve etkinliği kaydeder. Kullanıcı reklamı tıklarsa Ad Manager bunu da kaydeder. Ad Manager, özelleştirilebilir raporlarla hangi reklamların hangi envanterde yayınlandığını, reklamların kaç tıklama aldığını ve daha fazlasını gösterir.

Ad Manager, mobil uygulamalarda reklamlar yayınladığında bu süreç web'de reklam yayınlamaya benzer şekilde işler. Temel fark mobil uygulamaların, Ad Manager reklam sunucuları ile uygulamalarınız arasında iletişim kurmak için Google Mobile Ads SDK'sını kullanmasıdır.

Google AdSense ile arasındaki farklar nedir?

Google Ad Manager (reklam sunucusu) ve Google AdSense (reklam ağı) arasındaki temel farklılıklar:

Google Ad ManagerGoogle AdSense
Diğer reklam ağlarını veya doğrudan satılan reklamları trafiğe ekleyebilirsinizEvetHayır
Reklamları görmek için sayfalarınıza yalnızca etiketleri yerleştirmeniz gerekirEvet, Google AdSense'in Ad Manager aracılığıyla gösterilmesine izin verirsenizEvet
Gelirinizi en üst düzeye çıkarmak için Google AdSense'in diğer reklam ağlarıyla rekabet etmesini sağlayabilirsinizEvetHayır
Tüm reklam yayınlama etkinliklerindeki raporlamanız tutarlı olabilirEvetHayır
Size Ad Manager/Google AdSense tarafından ödeme yapılırHayır, ödemeler reklamverenlerinizden veya Google AdSense gibi reklam ağlarından gelir
 
Üst Alt